Beskydy byly pro nás dlouho dobu neprobádanou oblastí, kterou jsme měli na seznamu míst k navštívení. Rozhodli jsme se proto toto podhorské město a jeho okolí prozkoumat důkladněji v rámci prodlouženého víkendu. Doufáme, že se vám článek Pohádkový Rožnov pod Radhoštěm bude líbit.
max. 1 129 m n.m.
min. 378 m n.m.
40 km
Radhošť, Velký Javorník
10 turistických známek
POBYT:
- 3 NOCI
DOPRAVA:
- VLAK
- BUS
PRO:
- TURISTÉ
- RODINY
UBYTOVÁNÍ:
- HOTEL (LEVNÝ)
POVRCH:
- HORY
- MĚSTO
PODMÍNKY:
- SNÍH
- VÍTR
KDE ZAČÍT V ROŽNOVĚ POD RADHOŠTĚM?
Pokud jste Rožnov ještě nikdy nenavštívili a nevíte kam se první vydat, doporučujeme vám, abyste zašli do Valašského muzea v přírodě. Vyberte si kombinovanou vstupenku, která zahrnuje Dřevěné městečko, Valašské dědiny a Mlýnské doliny. Osobně se domníváme, že tyto objekty lze nazývat chloubou celého města a regionu. Souhlasíte s námi?
Hlavní myšlenkou vybudování historického areálu, byla záchrana staveb lidové architektury na rožnovském náměstí před jejich zánikem, samotná realizace proběhla už v roce 1925. Výsledkem je originální projekt, který uchovává pro budoucí generace architekturu z dob minulých v jejich přirozeném a bezprostředně věrohodném prostředí, který dokumentuje, jak naši předkové žili.
POHÁDKOVÝ ROŽNOV POD RADHOŠTĚM
Pohádková Valašská dědina
Jde o nejrozsáhlejší areál Valašského muzea v přírodě. Svou členitostí připomíná podobu mnohých skutečných vesnic, rozkládajících se na úbočích Beskyd, jak je známe ještě z počátku 20. století. Soubor dřevěných staveb nechává návštěvníka nahlédnout do každodenního života lidí Valašské vesnice v období od konce 18. století do 50. let 20. století. Většina staveb, které zde uvidíte, jsou originály převezené z původních míst. Máte rádi cestování v čase? Do minulosti se můžete podívat díky expozici „Valašská dědina – opravdu zmizelý svět?“ což je první zastávka při vstupu do tohoto areálu a umožňuje nahlédnout do života našich předků, který v některých aspektech nebyl zcela pohádkový, ale založený na jasných pravidlech, respektu k přírodě a lidské přirozenosti, od které se už spoustu let odkláníme.
Filmové pohádky
Pokud jste fanoušky pohádek jako my, nemohli vám určitě utéct pohádky jako Dvanáct měsíčků, Perinbaba, O Nesytovi nebo Čarovný kamínek. Právě ty a spoustu dalších byly filmovány ve Valašské dědině. Níže je seznam pohádek natočených v tomto areálu.
Největší dar (2022), režie: Daria Hrubá, Marta Santovjáková Gerlíková
Čarovný kamínek (2019), režie: K. Herczegová
Doktor Martin (2015, 2016), režie: Petr Zahrádka
Celebrity s.r.o. (2015), režie: Miloslav Šmídmajer
Kovář z Podlesí (2013), režie: Pavel Göbl
Dvanáct měsíčků (2012), režie: Karel Janák
Dřevěná Marika (2000), režie: Jaroslav Hovorka
Hanele (1999), režie: Karel Kachyňa
Císař a Tambor (1998), režie: Václav Křístek
Zlatník Ondra (1995), režie: Zdeněk Havlíček
O Nesytovi (1994), režie: Věra Jordánová
Perinbaba (1985), režie: Juraj Jakubisko
Jankovy hračky (1984), režie: Radim Cvrček
Tajemství hradu v Karpatech (1981), režie: Oldřich Lipský
Pohádka svatojánské noci (1981) režie: Zdeněk Zydroň
Nikola Šuhaj loupežník (1976), režie: Evžen Sokolovský
Pohádková rozhledna
Jurkovičova rozhledna své jméno získala podle slovenského architekta Dušana Samo Jurkoviče, který v oblasti Beskyd zanechal významnou stopu. Práce tohoto architekta, nás bude na našich výletech často doprovázet, protože mnohá místa, kterými cestujeme jsou jeho uměním podepsána. Jurkovičova rozhledna je architektonickým skvostem, pyšní se výškou 31 m a nachází se v I. zóně CHKO Beskydy, kvůli tomu nebylo možné vykácet vzrostlé stromy v okolí rozhledny a z toho důvodu je výhled trochu omezený. My jsme zde byly mimo sezónu a příležitost výstupu na vrchol nám nebyla umožněna. Pokud sem zavítáte, dejte nám vědět jak se vám tato pohádková rozhledna líbila. Otevírací dobu naleznete zde.
Pohádková Mlýnská dolina
Je unikátním souborem živých staveb a zařízení, která jsou v provozu díky síle horské vody, ale i lidských rukou. Rozkládá se na rovině údolní louky u starého vodního náhonu, kde byly postupně od 70. let 20. století postaveny technické objekty dokumentující rozvoj a specializaci hospodářství na vesnici od druhé poloviny 17. do 19. století. Návštěva Mlýnské doliny, zpřístupněné od roku 1983, nabízí jedinečnou možnost spatřit v pohybu vodní mlýn, pilu a valchu. V hamru uvidíte, jak pracoval kovář. To byl pro nás vskutku příjemný zážitek. V kovárně pracuje velmi milý a výřečný kovář, který nám vysvětlil fungování kovárny a jednotlivých historických technologií, touto cestou mu ještě jednou děkujeme a pokud ho navštívíte, pozdravujte ho od nás.
Rožnovské masopustní veselí
Z Dědiny a Doliny se přesouváme do Dřevěného městečka, kde se odehrává Masopust se spoustou pohádkových kostýmů, které skrývali ve své době vlastní symbolické významy. Pokud do Rožnova po Radhoštěm přijedete na tuto událost, připojte se k průvodu, který pochoduje po celém městečku. V něm, když budete pozorní, uvidíte např. nepřehlédnutelného medvěda a jeho medvědáře. S medvědem si každá hospodyně musí zatancovat, průvod chodí od chalupy k chalupě, kde se tancuje, veselí, servíruje jídlo a popíjí slivovice. Je to vskutku podívaná. Máte rádi tyto dobové tradice? Na fotografie pohádkového veselí a videa se můžete podívat zde.
My ovšem, už máme hlad, vy též? Od rána se těšíme na lokální produkty a speciality. Stánky rozléhající se po celém Dřevěném městečku nabízeli mnoho zajímavých a lákavých produktů, že jsme se rozhodli ochutnat zabijačkovou polévku a jitrnicový prejt. K zakousnutí preclík a tradiční valašské frgály o rozměrech velké pizzy s různou příchutí. A aby nám bylo tepleji a veseleji, ochutnali jsme svařák z rybízáku a sladký tekutý karamel.
Pohoda a smích
Kolem jedné hodiny přichází na pódium uprostřed skanzenu hra o svaté Dorotě, vedená Valašským souborem Kašava a zahrnuje spoustu vtipných masopustních hlášek týkající se jídla, lásky, sexu, politiky, inflace, covidu a spoustu dalších témat, která rezonují v dnešní době a rozesmějí všechny návštěvníky v areálu. V závěru masopustního veselí proběhne Pochovávání basy, vedené Sborem dobrovolných hasičů Študlov, hraje smuteční hudba a průvod pochoduje směr sv. Anny. V mezičase programu nám ovšem utekla soutěž o nejlepší valašskou klobásu, tlačenku a řeznický stánek. Doufáme že vyhráli ti nejlepší.
VÝLET NA RADHOŠŤ
Zvolili jsem kombinaci hromadné dopravy a pěší turistiky tak, že z Rožnova pod Radhoštěm jsme jeli autobusem na konečnou zastávku do obce Pustevny. Z okna autobusu bylo vidět, jak s rostoucí nadmořskou výškou přibývají v krajině sněhové vrstvy. Výstup z autobusu pak byl šokující, poměrně chlad a všude bílo. Pokud se tedy svezete autobusem, neměl by pro vás být problém naši trasu ujít mrknutím oka.
Obec Pustevny leží v nadmořské výšce 1 018 m a jsou velmi atraktivním místem pro výlety za každého počasí. Mezi nejznámější dřevěné stavby na Pustevnách patří Maměnka nebo Libušín, postavené podle návrhu slovenského architekta Dušana Jurkoviče. Díky němu si dřevěné útulny zachovávají vzhled lidového slohu z konce 19. století, a tím jsou pro nás pohádkovým místem.
Pohádková snídaně v chatě Libušín
Chata Libušín byla postavena v období 1897 – 1899 a pyšní se nezaměnitelným rukopisem Dušana Jurkoviče. Slouží jako restaurace s kapacitou pro 200 hostů a je pojmenovaná k poctě české kněžny Libuše. Vnitřní interiér restaurace nás tak nadchl, že jsme si neuvědomili, že stavba je po rekonstrukci a obdivovali jsme krásu malebné výzdoby. Při tom jsme se zapomněli zeptat na snídaňové menu a k snídani jsme si objednali zelňačku a zázvorový čaj. Chybu jsme neudělali, protože takovou výbornou zelňačku jsme snad nikdy nejedli. Velmi vám doporučujeme, abyste sem zavítali a ochutnali cokoliv z menu, určitě nebudete zklamaní. Počítejte ovšem s vyšší cenou a na oplátku dostanete výborné tradiční jídlo vařené z lokálních surovin.
Malý okruh kolem Pusteven
Než se vydáme cestou na Radhošť, vzali jsme to od horní stanice lanovky přes stezku Valaška k vrcholu Tanečnice, a od přístřešku Tanečnice zpět kolem útulny Maměnka a restaurace Libušín. Což znázorňuje mapa výše. Malá část úseku byla po běžkařské stopě. Vždy když takto cestujeme, snažíme se jít mimo stopu a neničit ji. Proto i vy buďte prosím ohleduplní. Cesta zasněženou krajinou byla úžasná. Stromy byly pokryté obrovskými a zamrzlými nánosy sněhu a všude bylo ticho, až na každé naše došlápnutí pod námi křupal sníh.
Pohádkový Radegast & Radhošť
Z Pusteven míříme přímou cestou po modré turistické značce k hoře Radegast, kde těsně pod vrcholem se nachází přes 3 metry vysoká socha slovanského boha Slunce a hojnosti Radegasta, jejímž autorem je sochař Albín Polášek. Socha je vyrobená z vápencové žuly a váží 3,38 tuny.
Převýšení cesty opravdu není velké, necelých 91 m, a to s přehledem je možné ujít i s dětmi. Pokud se do těchto končin vydáte v zimně, je to opravdu krásný zážitek. Počítejte jen s možností horší viditelnosti do okolní krajiny, kterou jsme zažili. Pokud ovšem máte rádi pivo Radegast, měl by to být pro vás záchytný bod, kde se občerstvit v malém kiosku a sednout si u odpočívadla.
Jelikož byla zima a na vysedávání nebylo ideální počasí, pokračujeme k dalšímu bodu a tím je hora Radhošť. To jsme netušili, že cesta z Pusteven na Radhošť skrývá podzemní tajemství, které je součástí pověsti O sirotkovi z Radhoště. Tento příběh byl roku 1996 zfilmováni ve stejnojmenné pohádce.
Prvním, co uvidíte na vrcholu Radhošť, ve výšce 1 129 m n. m., je socha sv. Cyrila a Metoděje a za ní pohled na kapli sv. Cyrila a Metoděje. Toto místo poskytuje výhled do okolí Beskyd, Valašska, Jeseníků a Malou a Velkou Fatru. Nám výhled v mlze a sněhem pokrytou, zamrzlou pokrývku nabízel i tak úžasný zážitek, který ponechává pocit, že si tu Děda Mráz přišel na své.
Cesta z vrcholu Radhoště do centra pohádkového Rožnova pod Radhoštěm už ubíhá jako voda. Klesáte pozvolna do údolí s nadmořskou výškou 746 m a přitom si pozvolna všímáte, jak ubývá sněhu a z nehostinných podmínek, které panují na vrcholu, se vracíte do nížiny, a těšíte se na zasloužený odpočinek. Sem tam jsem se nepříjemně sklouzli po zmrzlé cestě, proto jsme následující den měli plán najít protiskluzové řešení. Buďte tedy i vy připraveni na takovouto variantu.
VÝLET NA VELKÝ JAVORNÍK
Na známé turistické místo v Beskydech na vrchol Velký Javorník (918 m) se lze dostat různými cestami. My jsme zvolili cestu z města Frenštátu pod Radhoštěm, což je 12 km od Rožnova pod Radhoštěm. Autobusem jsme se dostali do centra města a potřebovali jsme se vybavit na případnou klouzací hrozbu. Hledali jsme obchod, kde prodávají tzv. nesmeky a podařilo se nám najít na náměstí právě tento obchod se sportovním zboží: Petyša Sport. Snad zvolené gumové nesmeky s deseti kovovými hroty najdou své uplatnění. Nechybělo také navštívit Infocentrum a nabrat energii snídaní v Cafe Fortissimo.
Cesta na vrchol Velkého Javorníku
Za necelý 1,5 km se z centra dostanete pod kopec, od kterého už se jde jen a jen vzhůru. Zvolená naučná stezka Velký Javorník patří svým převýšením 370 m spíše k středně náročným až náročným stezkám. Je dlouhá 5 km, přístupná celoročně a předpokládaná doba chůze je cca 2:30 hod. Pravda byla taková, že jsme na prvním zmrzlém kopci okamžitě navlékli nesmeky a doufali, že zledovatělá cesta nám neubere na čase.
Stezka prochází okolo větších kopců jako je např. Vlčina, Velký kopec a Na Stašku. Poté byl očekáván nejvyšší bod Veřovických vrchů, Velký Javorník. Kdyby bylo lepší počasí bylo by možné vidět Lysou horu, Smrk, Kněhyni, Radhošť, Palkovické hůrky či Ondřejník. Ve směru na severozápad je výhled na částečně odtěžený vrch Kotouč a Štramberskou Trúbu. Vidět jsou i města Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Nový Jičín, za dobré viditelnosti Ostrava a Havířov.
My jsme viděli pouze zavřenou Chatu Velký Javorník, s.r.o., s teploměrem ukazujícím – 3 C°, a sněhem zavátou rozhlednu, kde jsme si dali svačinu. Do dalších pater nemělo smysl jít, protože schody byly sněhem zaváté a vítr přinesl další sněhovou závěj. I tak to byla krásná podívaná, až na to leknutí, když padaly velké kusy krápníků.
Pohádkově zaklikatěné cesty
Celá oblast pod vrcholem Velkého Javorníku je prošpikovaná různými cestičkami. Zvolit můžete oficiální modrou či červenou turistickou trasu, ovšem můžete se vydat i lesními cestami. Věříme, že v letních měsících jsou všechny lesní cestičky průchozí, a v zimě jen pár z nich. Tak i pro nás to byla volba, kterou cestu do Rožnova pod Radhoštěm zvolit, a vybrali jsme si proto nejlépe prošlapanou cestu, kdy z cyklostezky Radegastův okruh jsme sešli na lesní cestu k pramenu Jíčenka. Klesání bylo pozvolné a místy prudké. Výškový rozdíl o proti vrcholu a města Rožnov pod Radhoštěm je cca 546 m. Návrat nám trval 2:45 hod.
To je z našeho objevování Beskydských hor pro tento výlet vše. Těšte se na další článek a doufáme, že se vám Pohádkový Rožnov pod Radhoštěm líbil. Budeme rádi za případné komentáře, doporučení a jakékoliv zmínky k našemu putování.
KAM DÁL V ROŽNOVĚ?
RESTAURACE & HOSPODY
Hotel Horal je restaurací z dražší cenové kategorie, ovšem když máte hlad, tak máte hlad.
Pivní bar Rožnovanka nečekejte jídlo, dobré pivo ano. Schází se zde nejrůznější lidé. Zvukovou kulisu dotváří starý rock´n´roll.
Restaurace El Greco je řeckou restaurací, kde naleznete plno jižanských specialit. Tradiční české jídlo zde opravdu nenajdete.
KULTURNÍ VYŽITÍ
Zřícenina hradu Rožnov leží dva kilometry od Rožnova, na kopci Hradisko a od roku 1964 je chráněnou kulturní památkou.
Rožnovský pivovar založený v roce 1712 vystřídal mnoho vlastníků z řad šlechtických rodů, jeho návštěvy byly v minulosti spojeny s vyhlášenými rožnovskými klimatickými lázněmi. V roce 1948 byl pivovaru znárodněn. V roce 1994 byl vrácen pravnuku původních majitelů a od roku 2009 je vůně piva zpět.
UBYTOVÁNÍ A JINÉ SLUŽBY
Hotel Koruna umístěný v centru města, poskytuje nízkonákladové ubytování s dostatečným komfortem pro nenáročné cestovatele
Petyša sport je obchod se sportovním oblečením v Rožnově a Frenštátu pod Radhoštěm.
VŠECHNA MÍSTA V JEDNÉ MAPĚ
ZDROJE
- Národní muzeum v přírodě. Národní muzeum v přírodě [online]. Dostupné z: https://www.nmvp.cz/
- Dušan Jurkovič – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Du%C5%A1an_Jurkovi%C4%8D
- Jurkovičova rozhledna – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Jurkovi%C4%8Dova_rozhledna
- Jurkovičova rozhledna – otevírací doba, vstupné, info, foto, počasí. Tipy na výlet, info pro turisty, vodáky i ostatní sportovce – TuristickýAtlas.cz [online]. Copyright © Turistický Atlas 2016 [cit. 12.03.2023]. Dostupné z: https://turistickyatlas.cz/vse/misto/12236_jurkovicova-rozhledna.html
- VIDEO: Nával ve skanzenu, masopust v Rožnově přilákal davy – Frýdecko-místecký a třinecký deník. Frýdecko-místecký a třinecký deník – informace, které jsou vám nejblíž [online]. Copyright © [cit. 12.03.2023]. Dostupné z: https://fm.denik.cz/zpravy_region/roznov-skanzen-drevene-mestecko-masopust.html